Concert vocal -simfonic aniversar. Braila 650 ani de atestare documentara!

Sambata, 20 Ianuarie 2018 ora 18:00, la Sala de Concerte a „Palatului Lyra”, Orchestra Simfonica a Filarmonicii „Lyra-George Cavadia” sub bagheta dirijorului Petrea GOGU, va sustine un concert vocal – simfonic aniversar dedicat Zilei Culturii Romane si implinirii a 650 de ani de atestare documentara a municipiului Braila.

La acest eveniment participa artisti de seama ai artei interpretative romanesti, ce onoreaza acest eveniment deosebit din viata urbei noastre:

• CATALIN PETRESCU – bariton ,Prim –solist al Teatrului National de Opereta ”Ion Dacian„ din Bucuresti;

• ALEXANDRU BURCA-pian:

• CORNELIA GHEORGHIU-vioara.

Din program fac parte lucrari muzicale ale compozitorilor:

• CIPRIAN PORUMBESCU;

• AUREL ELIADE;

• CONSTANTIN DIMITRESCU;

• JEAN C. ANDRIAN;

• NICOLAE KIRCULESCU;

• GEORGE CAVADIA;

• DAN DEDIU;

• EDUARD CAUDELLA;

• JERRY BOCK;

• IOSIF IVANOVICI.

Concertul este organizat sub patronajul Consilului Judetean Braila, Primariei Municipiului Braila, Filarmonicii „George Cavadia” in colaborare cu Garnizoana Braila si este inclus in suita manifestarilor culturale ale primariei, dedicate implinirii a 650 de ani de atestare documentara a municipiului Braila.

Prezentarea acestui concert ii apartine profesoarei Marilena Niculescu iar Vanessa Radu – actrita a Teatrului „Maria Filotti” Braila, va recita versuri de Mihai Eminescu, pe incantatoarele acorduri ale ”Baladei”, compuse de Ciprian Porumbescu.

Pret bilet: 20 lei!