Organizat de Filarmoniuca "Lyra-George Cavadia" Braila, Ambasada Elveţiei la Bucureşti şi Asociaţia “COLORERIA”, cu sprijinul Primariei Municipiului Braila si al Teatrului "Maria Filotti", festivalul aduce pe scena brăileană artişti elveţieni şi români de muzică clasică şi jazz, pentru a oferi publicului o deschidere către lumea artistică elveţiană.

Vineri, 29 septembrie, şi sâmbătă, 30 septembrie, pe scena Palatului “Lyra” vor urca Aurelian Băcan - clarinet, Alexandru Gavrilovici - vioară şi Marie Trottmann - harpă. Cei trei artişti vor susţine două concerte extraordinare cu arii celebre din George Enescu, Igor Stravinsky, Jacques Ibert, Wolfgang Amadeus Mozart etc.

Alexandru Gavrilovici, violonist elveţian de origine română, este fondatorul “Academiei Sighişoara”, un festival internaţional de renume pentru tineri muzicieni din întreaga lume, care are loc anual la Sighişoara, începând cu anul 1993.

Marie Trottmann, harpistă de excepţie, docent la Academia de Muzică din Neuchatel/Elveţia, predă şi interpretează pentru “Academia Sighişoara” din 2012.

De origine brăilean, Aurelian Băcan este solo-clarinetist în cadrul Orchestrei Filarmonicii de Stat “Transilvania” din Cluj-Napoca şi doctorand al Academiei de Muzică “Gheorghe Dima”, rămânând foarte activ şi în domeniul compoziţiei.

Cel mai aşteptat moment al Festivalului “SwiSSounds” este concertul de jazz al trupei elveţiene Thierry Lang Trio, cu trei artişti de excepţie ai jazzului european: pianistul de origine elveţiană Thierry Lang, cu o impresionantă discografie şi numeroase apariţii la festivaluri de prestigiu din întreaga lume, renumitul basist Heiri Kanzig şi Andi Pupato, unul dintre cei mai apreciaţi percuţionişti din Elveţia. Concertul va avea loc sâmbătă, 30 septembrie, pe scena Teatrului “Maria Filotti”.

Biletele pentru festival se pot achiziţiona de la casa de bilete a Filarmonicii “Lyra - George Cavadia”, precum şi de la cea a Teatrului “Maria Filloti”. Programul complet al festivalului Vineri, 29 septembrie, ora 19.00 Concert, Filarmonica “Lyra” Aurelian Băcan, clarinet (România) Alexandru Gavrilovici, vioară (Elveţia) Marie Trottmann, harpă (Elveţia). Pret bilet 10 lei

Sâmbătă, 30 septembrie, ora 11:00 Concert destinat copiilor 7+, Filarmonica “Lyra” Aurelian Băcan, clarinet (România) Alexandru Gavrilovici, vioară (Elveţia) Marie Trottmann, harpă (Elveţia). Pret bilet 5 lei

Sâmbătă, 30 septembrie 2017, ora 19:00 Concert de Jazz « Thierry Lang Trio », Teatrul “Maria Filotti” Thierry Lang, pian Heinri Kaenzig, contrabas Andi Pupato, percuţie/tobe. Pret bilet 22 lei