Oedipe pe intelesul tuturor si Sonata a III-a pentru pian si vioara Op. 25

Filarmonica „Lyra-George Cavadia” Braila, prezinta sambata 18 noiembrie 2017, incepand cu ora 18:00, in Sala de Concerte „Dr. Nicu Teodorescu” a Palatului „Lyra”, „Oedipe pe intelesul tuturor si Sonata a III-a pentru pian si vioara Op. 25” – in caracter popular romanesc de George Enescu.
Proiect itinerant conceput de baritonul Stefan Ignat in colaborare cu Muzeul National „George Enescu” Bucuresti ce va cuprinde: Concert-conferinta si expozitie.

Interpreteaza:
STEFAN IGNAT – bariton
MARTA CRISTINA SANDU – soprana
CORINA MURGU – vioara
IOANA MARIA LUPASCU – pian

Ștefan Ignat este absolvent al Academiei de Muzică din Bucureşti, promoția 1995. În perioada 1995-1998 a studiat la Universitatea Mozarteum din Salzburg, beneficiind de o bursă de studii din partea Guvernului austriac iar până în anul 1999 a fost solist al Teatrului de Stat din Salzburg (Austria). Din anul 1999 este prim-solist al Operei Naţionale Bucureşti iar din anul 2010 este doctor în muzică.

Mi-a venit această idee de a prezenta Oedipul în limba română observând că interacțiunea personajului principal cu auditoriul din țara noastră este mai bună atunci când se înțelege acțiunea dramatică a lucrării. Prezentarea prin prisma melosului popular face să ne putem apropia mai mult de singura lucrare – TRAGEDIE LIRICĂ a marelui nostru compozitor.Îmi doresc ca Oedipe să fie înțeles prin elementele din interior folosite de compozitor – doine, balade, dansuri populare – și nu doar prin complexitatea partiturii muzicale – armonii și linii melodice de mare anvergură.Voi cita pe marele compozitor care spunea că: ”Muzica unei opere este întocmai ca un giuvaer. Piatra prețioasă o constituie acțiunea, conflictul dramatic. Muzica este accesoriul esențial, iar drama este principalul element. Călăuzit de acest principiu am scris Oedipe”.Potrivit concepției enesciene, muzica nu povestește despre acțiuni și nu se mărginește la comunicarea ei, ci o dezvăluie în mișcare, în dezvoltare. În muzică își găsește expresia însuși procesul acțiunii, în toate fazele și multiplele sale direcții. Ea asigură intensitatea expresiei… Într-un cuvânt, muzica este oglinda activă a tot ce se petrece în scenă, ca atare partitura nu va fi sclava libretului.

Proiectul se adresează celor ce vor să înțeleagă muzica lui George Enescu prin melosul popular și Mitul lui Oedipe. (Ștefan Ignat)

Soprana Marta Cristina Sandu a studiat la Universitatea Națională de Muzică București, unde a obţinut diploma de licenţă şi de masterat. Şi-a aprofundat studiile la Londra, în cadrul Guildhall School of Music and Drama, cu soprana Nelly Miricioiu, până în anul 2011. A fost îndrumată în carieră de către soprana Luciana Serra, profesor de tehnică vocală la Accademia Teatro alla Scala din Milano, fiind invitată să susţină o serie de concerte în Italia. De asemenea, a fost invitată de soprana Marina Krilovici la Kefalonia Music Festival (Grecia) unde a urmat un masterclass şi a susţinut un concert în cadrul festivalului. Finalistă şi laureată a concursurilor „Marcello Giordani” (Taormina) şi „Hariclea Darclée” (Brăila), Marta Cristina Sandu susţine frecvent concerte în ţară şi în străinătate.

Corina Murgu este concert maestru la Opera Națională Română din Timișoara. A studiat la Academia de muzică din același oraș și a deține un masterat în vioară obținut sub îndrumarea prof. Jacques Saint-Yves în 1996. Din anul 1997 este angajată la Opera Națională Română din Timișoara cu care a susținut numeroase concerte și recitaluri în țară și străinătate, interpretând creații concertante de J. Brahms, W. A. Mozart, P. I. Ceaikovski, L. van Beethoven, A. Vivaldi, B. Bartok.

Laureată a numeroase concursuri naționale și internaționale, Ioana Maria Lupașcu s-a dedicat carierei solistice, fiind prezentă pe scene din Italia, România, Elveția, Croația, Slovacia, Belgia, Lituania, Turcia, Spania, Germania, și invitată în festivaluri precum Pazailis Music Festival – Lituania, Gala Proms of Delight, Festivalul de Teatru de la Sibiu, Festivalul Național de Teatru București, FIE Iași, Festivalul România – Valori și Tradiții Artistice Europene, Gala Operei Cluj, Marile Serate Muzicale ale Bucureștiului etc. A cantat sub baghetele dirijorilor J. F Antonioli (Elvetia), Mihail Agafita, Ovidiu Balan, Valentin Doni, Mika Eichenholz (Suedia), Iurie Florea, Dorin Frandes, I.Ionescu-Galati, Ladislau-Petru Horvath (Italia), Marius Hristescu, Koichi Inoue (Japonia), Alexandru Iosub, Koichiro Kanno, Walter Hilgers (Germania), Sabin Pautza, Radu Postavaru, I.I.Prunner, Gottfried Rabl (Austria), Petre Sbarcea, Mihail Secikin, Tiberiu Soare, Florin Totan, Takiro Ueno (Japonia), Winston Dan Vogel (USA), Theo Wolters (Olanda). A colaborat cu violoniști de marcă precum Ladislau Petru Horvath, Romel Joseph, Luminitza Petre și Florin Paul, cu violonceliștii Rodin Moldovan și Mirel Iancovici, cu contratenorul Cezar Ouatu, cu acordeonistul Fernando Mihalache etc.

Biletele se gasesc la agentia de bilete a filarmonicii din Calea Calarasilor Nr.52, de luni pana vineri intre orele 8:00 – 18:00 si la sala de concerte a Palatului „Lyra” in ziua evenimentului incepand cu ora 17:00.

Pret bilet: 15 lei

Va asteptam!!!