Concerte

Alexandru Tomescu revine în luna noiembrie pe scena Filarmonicii „Lyra – George Cavadia” Brăila, într-un concert extraordinar organizat alături de Consiliul Județean Brăila și Primăria Municipiului Brăila!
O inefabilă dimensiune își va găsi formă, culoare, trăire, prin magnifica interpretare a Concertului pentru vioară și orchestră în Re Major, Op. 35 de Piotr Ilici Ceaikovski, plămădită din subtilitatea, din palparea spirituală a microcosmosului interior a violonistului Alexandru Tomescu, într-o complementaritate cu Orchestra de cameră „George Cavadia”, al cărei cartograf de emoții și afecte va fi dirijorul Aurel Bălae.
Această seară răscolitoare dar și plină de confortul armoniei va fi marcată în agendele dumneavoastră pentru 21 noiembrie 2023, începând cu ora 18.30. Punctul de întâlnire cu virtuozitatea va fi Casa Tineretului Brăila.
Repertoriul deja amintit va fi completat de pagini din creația românească ce surprind esența identității și a suflului autohton, pentru a marca apropierea de evenimentul ce trebuie celebrat cu gândul și inima laolaltă, Ziua Națională a României. Veți descoperi partitura Uverturii „Moldova” de Eduard Caudella și pe cea a Rapsodiei române nr. 2, Op. 11 de George Enescu, o premieră pentru scenele brăilene.
Biletele au fost puse în vânzare și se pot achiziționa de la agenția Filarmonicii din strada Ana Aslan nr. 29 sau online de pe platforma BLT.ro.
Vă așteptăm cu drag!

V-ați întrebat vreodată care ar fi liantul dintre Mozart, Rossini și Tegtmeyer? Noi avem răspunsul… O orchestră minunată, doi soliști excepționali și un dirijor pe măsură, rețeta perfectă pentru un debut de stagiune 2023-2024 pe care nu trebuie să îl ratați!

Mai ales când unul dintre oaspeți vine acasă de pe tărâmul „tuturor posibilităților”, Statele Unite ale Americii. Pianista este una din favoritele dumneavoastră, pe care o așteptați de multă vreme să reapară în concertele noastre. Mădălina Dănilă, căci despre ea este vorba, este în prezent doctorandă în pian solo, muzică de cameră și acompaniament la Temple University în Philadelphia, având o bogată activitate concertistică atât ca solist instrumentist cât și ca parte din duo-ul de 4 mâini “Mădă&Hugh” alături de pianistul coreean-american Hugh Sung.

Tubistul Laurențiu Sima, solist admirat și recunoscut pe plan internațional, este totodată un element cheie în ansambluri camerale precum Athenaeum Brass Quintet, dar și în cadrul Filarmonicii „George Enescu” București, unde, din 2001 este șef de partidă.

Aceștia vor fi angrenați, alături de Orchestra de cameră „George Cavadia”, în efervescența creativă a dirijorului Petrea Gogu.

Vă dăm întâlnire joi, 21 septembrie 2023, ora 19.00, la Casa Tineretului Brăila, la Concertul simfonic extraordinar de deschidere de stagiune 2023-2024 organizat de Filarmonica „Lyra-George Cavadia” Brăila împreună cu partenerii Consiliul Județean Brăila și Primăria Municipiului Brăila. Prezentarea va fi asigurată de doamna profesor Marilena Niculescu.

Vă așteptăm, așadar, joi, 7 septembrie 2023, ora 18.30 la sediul Filarmonicii „Lyra-George Cavadia” , la recitalul instrumental organizat cu sprijinul Consiliul Județean Brăila și al Primăriei Municipiului Brăila, în parteneriat cu Liceul de Arte „Hariclea Darclee”, Braila!

Biletele pot fi achiziționate de la Agenția Filarmonicii din strada Ana Aslan nr. 29 sau online de pe platforma BLT.ro

Quick Contact Icon Contact rapid